Přeskočit na obsah

Projekt Zdravé dospívání v Montessori

V úterý 21.11.2023 navštívili Montessori třídy ZŠ Na Habru v rámci projektu Zdravé dospívání Ing. Petr Lexa a Mgr. Lenka Roupcová. Tito sympatičtí lektoři dokázali během chvíle navodit atmosféru bezpečí, ve které si s dětmi povídali o citlivých tématech dospívání. 

Žáci prvního trojročí se díky programu Příběh těla aneb co nám pohádky neřeknou dozvěděli, jaké jsou rozdíly mezi holkami a kluky, jak se v době dospívání mění naše tělo nebo jak přichází děti na svět. Mluvilo se o tom, proč je důležité nastavit si vlastní hranice, ale také o tom, jak se vyznat ve vlastních pocitech. Celý program byl veden hravou pohádkovou formou s využitím maňáska Otíka či jiných interaktivních pomůcek, které děti zaujaly.

Ve druhém trojročí se odvíjelo téma Od dívky k ženě, od chlapce k muži. Dospívání a s ním spojené tělesné změny. Dětem poskytlo větší komfort rozdělení na dvě skupiny (dívky a chlapce), kde si mohly „mezi svýma“ povídat o tom, proč dívky menstruují a chlapci ejakulují nebo jak se jejich tělo mění pod vlivem hormonů. Na speciálně ušitých sukních i dalších pomůckách byla vysvětlena anatomie a fyziologie pohlavních orgánů. Ale došlo také na aktuální téma nástrahy internetu a sociálních sítí.

Pro rodiče, učitele a průvodce dospívajících byla určena večerní přednáška a diskuze Jak přežít pubertu aneb 50 odstínů dospívání. Jak mluvit s dětmi nejen o sexu. Proběhla v přednáškové místnosti Městské knihovny Hořice a po 18 h byl sál skutečně plný. Vzhledem k tomu že většinu přítomných tvořila skupina rodičů dětí z Montessori, byl zájem vědět, jak probíhalo dopolední setkání dětí s lektory a jak na jejich povídání navázat a vytvořit tak doma bezpečné zázemí pro komunikaci o choulostivých tématech. Je úžasné, jak laskavě, otevřeně a s humorem lze s dětmi povídat na téma dospívání. Vřelý dík všem zúčastněným – malým a velkým! 😊