Přeskočit na obsah

Zářijová Pecka neboli katapult ke společnému poznávání

„Nejlepší byla trampolína a katapult.“ „Plynulo to fakt pohodově, i když nikdo nikoho do ničeho netlačil.“ To jsou některá hodnocení účastníků společného víkendového setkání na Pecce.

A jaký ten pobyt vlastně byl? Tak pěkně po pořádku. Spolek Montessori Hořice každoročně pořádá několik akcí zaměřených na setkávání rodin žáků navštěvující Montessori třídy ZŠ Na Habru. I na Pecce bylo naším cílem se vzájemně poznat. Nejen děti mezi sebou, ale i rodiče navzájem, a také rodiče s průvodkyněmi. První vzájemné představení, kdo je kdo, proběhlo v pátek večer, kdy každá rodina komentovala vlastní rodinný plakát. I když se témata trochu opakovala (florbal, fotbal, zahrada, domek, pes, kůň, kozy), tak každá rodina byla originální. Nebáli jsme se ani sebekritiky, když jedni z nás vtipně přiznali: „My normálně nestíháme, jako každý.“

V sobotu dopoledne nás čekala dobrodružná výprava do krásného okolí Pecky. Kromě obligátního pokladu na konci, společné putování prověřilo i naše znalosti kopců a literární nadání. Z obrázků rozesetých po lese jsme měli poskládat příběh, což se všem skvěle podařilo. Jeden z týmů dokonce svůj příběh okořenil zhudebněním. Refrén „Holubice míru vyletěla z talíře“ nám bude ještě dlouho hučet v hlavě.

Odpoledne, zatímco děti dováděly na trampolíně, horolezily, vyráběly katapulty, origami či louče, tak dospělí mohli blíže poznat, jak vypadá Montessori výuka. Prezentace průvodkyň Zuzky, Lucky a Denisy byla doplněná i o praktické představení konkrétních pomůcek na matematiku a český jazyk.

Večer děti vyrobenými loučemi slavnostně zapálily táborák. Hrálo se, zpívalo, povídalo a závěrečný den přišel rychleji, než jsme čekali. Nedělní ráno bylo sice trochu ospalé, opět nás ale čekala zábavná rozcvička a po nezbytném zhodnocení také společné hry. U her „ťing-ťang-ťong“ nebo „chromý fotbal“ se nikdo nezranil a pobavili jsme se všichni.

Tak takový byl pobyt na Pecce 2021, díky všem, kdo se zúčastnili a pomohli. Těšíme se na příště!