Přeskočit na obsah

Adventní čas v Montessori

Sněhové vločky za okny vesele poletují a vše neúnavně barví na bílo. I děti v Montessori mají ke konci roku napilno. Hned na začátku prosince se nadšenci ze všech pěti ročníků poprvé zúčastnili florbalového turnaje mezi školami. Ostatní žáci mezitím dokončovali výrobky na adventní trhy, které se každoročně konají na ZŠ Na Habru. Každá třída se pustila do výroby nejrůznějších vánočních ozdob, svícnů, věnců, skřítků z kolíčků, andělíčků či “štěstíček” s překvapením. Zručnější žáci v rámci dílen zabrušovali vysoustružené dřevěné figurky, upevňovali svíčky na dřevěné svícny nebo lupínkovou pilkou vyřezávali mezikruží z kartonu na věnce. Elektrické nářadí má škola zapůjčeno od MAS Podchlumí z.s. a děti se s ním v rámci dílen postupně seznamují. “Mám radost, že je o tvoření v dílnách velký zájem. Dokonce uvažuji o kroužku pro malé kutily,” uvádí odborný vedoucí dílen Jirka Chodora.

V rámci informatiky měli žáci třídy 2.M jedinečnou příležitost testovat 110 cm vysokého robota Robina, který bude v konečné fázi určen pro domovy seniorů jako pečovatel a společník. Děti se s ním učily komunikovat prostřednictvím jednoduchých otázek a úkolů. Průvodkyně Denča Lipavská dodává: “Těchto robotů je v současné době v České republice pouze deset a jsme rádi, že jednoho jsme měli možnost využít na 14 dní při výuce.”

Předvánoční atmosféru si mohly děti z tříd 1.M a 2.M užít v Třebechovickém muzeu betlémů, kde je nejvíce zaujal unikátní mechanický betlém lidového řezbáře Josefa Probošta, který je složen z více než dvou tisíc vyřezávaných dílů. Děti ze třídy 1.O pro změnu zavítaly do Muzea v Hradci Králové. Navštívily expozici “Měnící se svět”. Povídaly si například o lovcích a zemědělcích či o pravěkých zvířatech nebo prozkoumávaly pravěké fosilie pod mikroskopem.

Radost a pohodu rozdávaly děti při zpívání vánočních koled v hořickém Domě s pečovatelskou službou. Předaly i ručně vyrobená vánoční přáníčka a drobné dárečky.

Přejeme Vám hodně zdraví a lásky v novém roce 2023.